Panasonic Electronic Components 6SVP220MX
6SVP220MX picture photo
Mfg. Part Number
6SVP220MX
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVP220MX.pdf
Availability of 6SVP220MX
QUANTITY
6SVP220MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVP220MX
Internal Part NumberEIS-6SVP220MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.56A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVP220MX
Related Links6SVP, 6SVP220MX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVP220MX Details Description
Related parts for 6SVP220MX
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf