Panasonic Electronic Components 6TPE100MI
6TPE100MI picture photo
Mfg. Part Number
6TPE100MI
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2917
Datasheet Download
6TPE100MI.pdf
Availability of 6TPE100MI
QUANTITY
6TPE100MI Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPE100MI
Internal Part NumberEIS-6TPE100MI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD2E
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPE100MI
Related Links6TPE, 6TPE100MI Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPE100MI Details Description
Related parts for 6TPE100MI
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17.2A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 640MA 720 MOHM datasheet.pdf
RES 665 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 6" 2S MED datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 16BIT 24HWQFN datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf