Panasonic Electronic Components 6TPE330MAA
6TPE330MAA picture photo
Mfg. Part Number
6TPE330MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Datasheet Download
6TPE330MAA.pdf
Availability of 6TPE330MAA
QUANTITY
6TPE330MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPE330MAA
Internal Part NumberEIS-6TPE330MAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD4
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPE330MAA
Related Links6TPE3, 6TPE330MAA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPE330MAA Details Description
Related parts for 6TPE330MAA
RELAY CONTACTOR SPST 500A 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
D4SL-2NDG-DN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf