Panasonic Electronic Components 6TPG150MZG
6TPG150MZG picture photo
Mfg. Part Number
6TPG150MZG
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Datasheet Download
6TPG150MZG.pdf
Availability of 6TPG150MZG
QUANTITY
6TPG150MZG Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPG150MZG
Internal Part NumberEIS-6TPG150MZG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB15G
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPG150MZG
Related Links6TPG1, 6TPG150MZG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPG150MZG Details Description
Related parts for 6TPG150MZG
OSC XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
P.F.MALE SIGNAL LCP 12MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES 51.1K OHM .1% 15 PPM 1/8W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 142K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASABLE:NYL NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 510MA 400 MOHM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf