AVX Corporation TPSY337K006R0100
TPSY337K006R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSY337K006R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
TPSY337K006R0100.pdf
Availability of TPSY337K006R0100
QUANTITY
TPSY337K006R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSY337K006R0100
Internal Part NumberEIS-TPSY337K006R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSY337K006R0100
Related LinksTPSY337K, TPSY337K006R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSY337K006R0100 Details Description
Related parts for TPSY337K006R0100
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
0,47UF 50V 5X11 datasheet.pdf