Integrated Device Technology (IDT) 7005L45J
7005L45J picture photo
Mfg. Part Number
7005L45J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 45NS 68PLCC
Datasheet Download
7005L45J.pdf
Availability of 7005L45J
QUANTITY
7005L45J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7005L45J
Internal Part NumberEIS-7005L45J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7005L45J
Related Links7005, 7005L45J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7005L45J Details Description
Related parts for 7005L45J
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 32QFN datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-DIP datasheet.pdf
SWITCH CAP IND RND COLRLESS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1A 24V PCB datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3800K 2SMD datasheet.pdf
GROMMET 1.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf