Integrated Device Technology (IDT) 7005S55GB
7005S55GB picture photo
Mfg. Part Number
7005S55GB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PGA
Datasheet Download
7005S55GB.pdf
Availability of 7005S55GB
QUANTITY
7005S55GB Order Process
Ship out your order
Specifications of 7005S55GB
Internal Part NumberEIS-7005S55GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case68-BPGA
Supplier Device Package68-PGA (29.46x29.46)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7005S55GB
Related Links7005, 7005S55GB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7005S55GB Details Description
Related parts for 7005S55GB
BATTERY PACK NIMH 12V 2100 MAH datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.70V SOT143-4 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RA INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT NFPA 30J-200J datasheet.pdf
JT 10C 10#20 SKT WALL RECP datasheet.pdf
2200UF 400V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf