E-Switch 700DP7B10M2REH
700DP7B10M2REH picture photo
Mfg. Part Number
700DP7B10M2REH
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
700DP7B10M2REH.pdf
Availability of 700DP7B10M2REH
QUANTITY
700DP7B10M2REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 700DP7B10M2REH
Internal Part NumberEIS-700DP7B10M2REH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
RoHS Information700 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series700
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)700DP7B10M2REH
Related Links700DP7B, 700DP7B10M2REH Datasheet, E-Switch Distributor
700DP7B10M2REH Details Description
Related parts for 700DP7B10M2REH
REGULATOR 12V-1.5V 7A SIP W/CU H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FEM IN-LINE #16 datasheet.pdf
CONN HEADR 54POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
RES 1.406K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf