Qualtek Electronics Corp. 701W-30/38
701W-30/38 picture photo
Mfg. Part Number
701W-30/38
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320 C14 SNAP 4.0MM TERM
Datasheet Download
701W-30/38.pdf
Availability of 701W-30/38
QUANTITY
701W-30/38 Order Process
Ship out your order
Specifications of 701W-30/38
Internal Part NumberEIS-701W-30/38
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series701W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.20mm x 19.80mm
Panel Thickness0.118" (3.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701W-30/38
Related Links701W-, 701W-30/38 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
701W-30/38 Details Description
Related parts for 701W-30/38
FERRITE CHIP 1500OHMS 100MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SO datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 2A600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf