Qualtek Electronics Corp. 701W-30/46
701W-30/46 picture photo
Mfg. Part Number
701W-30/46
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM
Datasheet Download
701W-30/46.pdf
Availability of 701W-30/46
QUANTITY
701W-30/46 Order Process
Ship out your order
Specifications of 701W-30/46
Internal Part NumberEIS-701W-30/46
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series701W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.20mm x 19.80mm
Panel Thickness0.118" (3.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701W-30/46
Related Links701W-, 701W-30/46 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
701W-30/46 Details Description
Related parts for 701W-30/46
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V datasheet.pdf
VARISTOR 243V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD6642 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf