Integrated Device Technology (IDT) 7024L45J
7024L45J picture photo
Mfg. Part Number
7024L45J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 45NS 84PLCC
Datasheet Download
7024L45J.pdf
Availability of 7024L45J
QUANTITY
7024L45J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7024L45J
Internal Part NumberEIS-7024L45J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (4K x 16)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.21x29.21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7024L45J
Related Links7024, 7024L45J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7024L45J Details Description
Related parts for 7024L45J
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC FILTER USB ESD PROTECT 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1880MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
IC MUX ANLG 8CH W/LATCH 18SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56K OHM 1608 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO214AB datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
68000UF 15V 35X92 85C ST datasheet.pdf