Yageo FKN-50JR-52-39R
FKN-50JR-52-39R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-39R
Brief Description
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-39R.pdf
Availability of FKN-50JR-52-39R
QUANTITY
FKN-50JR-52-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-39R
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-39R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-39R
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-39R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-39R Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-39R
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 10A 750V 20X127MM FERRULE datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
GDT 300V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
BOARD EVAL POWER SWITCH XRP2525 datasheet.pdf
BOARD EVAL AD9121 SIGNAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80HTQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf