Integrated Device Technology (IDT) 70261S25PFI
70261S25PFI picture photo
Mfg. Part Number
70261S25PFI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
70261S25PFI.pdf
Availability of 70261S25PFI
QUANTITY
70261S25PFI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70261S25PFI
Internal Part NumberEIS-70261S25PFI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size256K (16K x 16)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70261S25PFI
Related Links70261, 70261S25PFI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70261S25PFI Details Description
Related parts for 70261S25PFI
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 830MA 693 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HDM EMPR070F090FK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 300W datasheet.pdf