| Internal Part Number | EIS-70F224AI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 70F | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 114mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 11.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 46 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.5MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 70F224AI | |
| Related Links | 70F2, 70F224AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 1-917541-3 | CONN HEADER 4POS R/A KEY-X 30AU | datasheet.pdf | |