Bourns Inc. 70F254AI
70F254AI picture photo
Mfg. Part Number
70F254AI
Brief Description
FIXED IND 250UH 111MA 12.1 OHM
Datasheet Download
70F254AI.pdf
Availability of 70F254AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F254AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F254AI
Internal Part NumberEIS-70F254AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
Material - CoreIron
Inductance250µH
Tolerance±5%
Current Rating111mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.1 Ohm Max
Q @ Freq49 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant2.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F254AI
Related Links70F2, 70F254AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F254AI Details Description
Related parts for 70F254AI
IC OPAMP VGA 35MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
25 POS HOOD METALLIZED 18MMSCR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LP 7.50/135/5 OG datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf