Bourns Inc. 70F395AI
70F395AI picture photo
Mfg. Part Number
70F395AI
Brief Description
FIXED IND 39UH 188MA 3.36 OHM TH
Datasheet Download
70F395AI.pdf
Availability of 70F395AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F395AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F395AI
Internal Part NumberEIS-70F395AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
Material - CoreIron
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating188mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.36 Ohm Max
Q @ Freq48 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant9.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F395AI
Related Links70F3, 70F395AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F395AI Details Description
Related parts for 70F395AI
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 5A 8VSOF datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN HDR 16-18AWG datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 560MA 470 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf