Bourns Inc. 70F475AI
70F475AI picture photo
Mfg. Part Number
70F475AI
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 188MA 3.36 OHM TH
Datasheet Download
70F475AI.pdf
Availability of 70F475AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F475AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F475AI
Internal Part NumberEIS-70F475AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating188mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.36 Ohm Max
Q @ Freq44 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant9.1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F475AI
Related Links70F4, 70F475AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F475AI Details Description
Related parts for 70F475AI
WIRE HARNESS NYL NAT 1/4 X .04" datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4"TEFLEX MUHFM datasheet.pdf
IC AMP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf