Vishay/Vitramon VJ0402D5R1BLXAJ
VJ0402D5R1BLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1BLXAJ
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1BLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R1BLXAJ
QUANTITY
VJ0402D5R1BLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1BLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1BLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1BLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1BLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1BLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R1BLXAJ
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN MU ATTENUATOR IN-LINE 6DB datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
M30 LENS POLARIZING FILTER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf