| Internal Part Number | EIS-70F563AI-RC | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 144 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 70F | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6mH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 46mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 69.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 53 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 680kHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.300" Dia x 0.380" L (7.62mm x 9.65mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 70F563AI-RC | |
| Related Links | 70F56, 70F563AI-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 0034.5620.11 | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM | datasheet.pdf | |