Bourns Inc. 70F563AI-RC
70F563AI-RC picture photo
Mfg. Part Number
70F563AI-RC
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 46MA 69.6 OHM TH
Datasheet Download
70F563AI-RC.pdf
Availability of 70F563AI-RC
QUANTITY
70F563AI-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F563AI-RC
Internal Part NumberEIS-70F563AI-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance5.6mH
Tolerance±5%
Current Rating46mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)69.6 Ohm Max
Q @ Freq53 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant680kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.300" Dia x 0.380" L (7.62mm x 9.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F563AI-RC
Related Links70F56, 70F563AI-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F563AI-RC Details Description
Related parts for 70F563AI-RC
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP CC GREEN RHDP .3" datasheet.pdf
LED SS DUAL YELLOW CLR PCB 5MM datasheet.pdf
IC TXRX BUS 16BIT 3STATE 48TSSOP datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.58A 49 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 40MM datasheet.pdf
Crystal 12.5000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf