Bourns Inc. 70F566AI
70F566AI picture photo
Mfg. Part Number
70F566AI
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 637MA 492 MOHM
Datasheet Download
70F566AI.pdf
Availability of 70F566AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F566AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F566AI
Internal Part NumberEIS-70F566AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating637mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)492 mOhm Max
Q @ Freq41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant49MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.250" L (3.81mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F566AI
Related Links70F5, 70F566AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F566AI Details Description
Related parts for 70F566AI
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 14POS 5MM datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND SILVER 14' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE RELIEF 28MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FEED-THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
THERMISTOR KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf