Littelfuse 0216.063HXP
0216.063HXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.063HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.063HXP.pdf
Availability of 0216.063HXP
QUANTITY
0216.063HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.063HXP
Internal Part NumberEIS-0216.063HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating63mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00054
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance10.45 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.063HXP
Related Links0216., 0216.063HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.063HXP Details Description
Related parts for 0216.063HXP
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CABLE MALE-FEMALE 4POS PUR 2.0M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X UHFM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf