Amphenol Industrial PT06CE-24-61S(SR)
PT06CE-24-61S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-24-61S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-24-61S(SR).pdf
Availability of PT06CE-24-61S(SR)
QUANTITY
PT06CE-24-61S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-24-61S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-24-61S(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-24-61S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-24-61S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-24-61S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-24-61S(SR)
CABLE TIE INTERMED ORN 5.6" datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V LED RECTANG GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20-22AWG TIN datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
BAG 4X6" MOISTURE BARRIER 1=1EA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf