| Internal Part Number | EIS-70F684AI-RC | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 70F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 87mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 19.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 37 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.6MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.200" Dia x 0.250" L (5.08mm x 6.35mm) | |