Integrated Device Technology (IDT) 70T3589S133BFI
70T3589S133BFI picture photo
Mfg. Part Number
70T3589S133BFI
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208CABGA
Datasheet Download
70T3589S133BFI.pdf
Availability of 70T3589S133BFI
QUANTITY
70T3589S133BFI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70T3589S133BFI
Internal Part NumberEIS-70T3589S133BFI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size2M (64K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case208-LFBGA
Supplier Device Package208-CABGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70T3589S133BFI
Related Links70T3589, 70T3589S133BFI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70T3589S133BFI Details Description
Related parts for 70T3589S133BFI
RES 300 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 7PPM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf