Integrated Device Technology (IDT) 70T3599S133BC8
70T3599S133BC8 picture photo
Mfg. Part Number
70T3599S133BC8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 256CABGA
Datasheet Download
70T3599S133BC8.pdf
Availability of 70T3599S133BC8
QUANTITY
70T3599S133BC8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70T3599S133BC8
Internal Part NumberEIS-70T3599S133BC8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-CABGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70T3599S133BC8
Related Links70T3599, 70T3599S133BC8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70T3599S133BC8 Details Description
Related parts for 70T3599S133BC8
CAP FILM 5600PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1500.0UH PARAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL AMP PA GSM 8UMAX datasheet.pdf
TVS DIODE 9VC 10CSP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LL2N 5.00/16/90 4.5SN ABGR datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 15ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf