Integrated Device Technology (IDT) 70T651S12DR
70T651S12DR picture photo
Mfg. Part Number
70T651S12DR
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 12NS 208QFP
Datasheet Download
70T651S12DR.pdf
Availability of 70T651S12DR
QUANTITY
70T651S12DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 70T651S12DR
Internal Part NumberEIS-70T651S12DR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70T651S12DR
Related Links70T65, 70T651S12DR Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70T651S12DR Details Description
Related parts for 70T651S12DR
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V ST SMD datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
TXRX FSK/ASK SGL LP TSSOP-38 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 32-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
PLUG-IN CARD BLOCK 64POS GREEN datasheet.pdf
TRIAC 400V 12A TO220 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf