Integrated Device Technology (IDT) 71016S15PHG
71016S15PHG picture photo
Mfg. Part Number
71016S15PHG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
Datasheet Download
71016S15PHG.pdf
Availability of 71016S15PHG
QUANTITY
71016S15PHG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71016S15PHG
Internal Part NumberEIS-71016S15PHG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71016S15PHG
Related Links71016, 71016S15PHG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71016S15PHG Details Description
Related parts for 71016S15PHG
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE 16-MICRO QFN datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
STD-TIMER GEH 8P datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf