Integrated Device Technology (IDT) 71016S20PHGI
71016S20PHGI picture photo
Mfg. Part Number
71016S20PHGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP
Datasheet Download
71016S20PHGI.pdf
Availability of 71016S20PHGI
QUANTITY
71016S20PHGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71016S20PHGI
Internal Part NumberEIS-71016S20PHGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71016S20PHGI
Related Links71016S, 71016S20PHGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71016S20PHGI Details Description
Related parts for 71016S20PHGI
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
RES SMD 6.8KOHM 0.05% 1/10W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 51 SKT 120" RBW JACKS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RND SHLD/JKT FLAT CBL 25 COND datasheet.pdf
330F 500V 30X50MM 85C 5000H datasheet.pdf