C&K Components 7101J11ZQE92
7101J11ZQE92 picture photo
Mfg. Part Number
7101J11ZQE92
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J11ZQE92.pdf
Availability of 7101J11ZQE92
QUANTITY
7101J11ZQE92 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J11ZQE92
Internal Part NumberEIS-7101J11ZQE92
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapGray
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J11ZQE92
Related Links7101J1, 7101J11ZQE92 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J11ZQE92 Details Description
Related parts for 7101J11ZQE92
CAP ALUM 180UF 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100C P 10" WHT JACKP NI datasheet.pdf