C&K Components 7101J3ZBE3
7101J3ZBE3 picture photo
Mfg. Part Number
7101J3ZBE3
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101J3ZBE3.pdf
Availability of 7101J3ZBE3
QUANTITY
7101J3ZBE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J3ZBE3
Internal Part NumberEIS-7101J3ZBE3
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.81mm x 16.46mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J3ZBE3
Related Links7101J, 7101J3ZBE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J3ZBE3 Details Description
Related parts for 7101J3ZBE3
BOARD DEMO FOR ISD1790 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
2MM HM HDR ASY,12 ROW 072 R H datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 798VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-4 5C1-1-KP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 68POS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf