C&K Components 7101J50V3QE2
7101J50V3QE2 picture photo
Mfg. Part Number
7101J50V3QE2
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J50V3QE2.pdf
Availability of 7101J50V3QE2
QUANTITY
7101J50V3QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J50V3QE2
Internal Part NumberEIS-7101J50V3QE2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J50V3QE2
Related Links7101J5, 7101J50V3QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J50V3QE2 Details Description
Related parts for 7101J50V3QE2
FUSE BRD MNT 2A 125VAC 80VDC SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
111 METRAL 2R STR HDR HSG datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf