Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300AXN2VB
PPT0300AXN2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300AXN2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300AXN2VB.pdf
Availability of PPT0300AXN2VB
QUANTITY
PPT0300AXN2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300AXN2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300AXN2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300AXN2VB
PPT0300AXN2VB Details Description
Related parts for PPT0300AXN2VB
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 3800A DO200AC datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 15A 30MM datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM INSERT 3POS SCKT SCREW datasheet.pdf
COVERPLATE 5-20 DUPLEX FLIP LID datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf