C&K Components 7101J50V8ME2
7101J50V8ME2 picture photo
Mfg. Part Number
7101J50V8ME2
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J50V8ME2.pdf
Availability of 7101J50V8ME2
QUANTITY
7101J50V8ME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J50V8ME2
Internal Part NumberEIS-7101J50V8ME2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J50V8ME2
Related Links7101J5, 7101J50V8ME2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J50V8ME2 Details Description
Related parts for 7101J50V8ME2
IC REG LDO 24V 0.5A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 50MA SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf