C&K Components 7101J50Z3QE1
7101J50Z3QE1 picture photo
Mfg. Part Number
7101J50Z3QE1
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J50Z3QE1.pdf
Availability of 7101J50Z3QE1
QUANTITY
7101J50Z3QE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J50Z3QE1
Internal Part NumberEIS-7101J50Z3QE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J50Z3QE1
Related Links7101J5, 7101J50Z3QE1 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J50Z3QE1 Details Description
Related parts for 7101J50Z3QE1
IDC CABLE- AKR14A/ AE14M / APK14 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 28-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 REC TERM datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK NTYPE 50OHM datasheet.pdf