C&K Components 7101J51ZBE11
7101J51ZBE11 picture photo
Mfg. Part Number
7101J51ZBE11
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101J51ZBE11.pdf
Availability of 7101J51ZBE11
QUANTITY
7101J51ZBE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J51ZBE11
Internal Part NumberEIS-7101J51ZBE11
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J51ZBE11
Related Links7101J5, 7101J51ZBE11 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J51ZBE11 Details Description
Related parts for 7101J51ZBE11
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOUSING 5POS 5.08MM CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS 77.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf