C&K Components 7101L1CWV21BE
7101L1CWV21BE picture photo
Mfg. Part Number
7101L1CWV21BE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101L1CWV21BE.pdf
Availability of 7101L1CWV21BE
QUANTITY
7101L1CWV21BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101L1CWV21BE
Internal Part NumberEIS-7101L1CWV21BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length16.26mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101L1CWV21BE
Related Links7101L1, 7101L1CWV21BE Datasheet, C&K Components Distributor
7101L1CWV21BE Details Description
Related parts for 7101L1CWV21BE
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES MO 3W 30 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POE SPLITTER 12W 24V DESKTOP datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf