Vishay/Dale RN55E2801DR36
RN55E2801DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2801DR36
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2801DR36.pdf
Availability of RN55E2801DR36
QUANTITY
RN55E2801DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2801DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2801DR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2801DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2801DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2801DR36 Details Description
Related parts for RN55E2801DR36
RES SMD 649K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2A TUMT6 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 25POS 1MM 6" datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 12A 5DFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf