Vishay/Dale RWR89S1100FRBSL
RWR89S1100FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1100FRBSL
Brief Description
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1100FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1100FRBSL
QUANTITY
RWR89S1100FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1100FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1100FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1100FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1100FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1100FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1100FRBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16QFN datasheet.pdf