C&K Components 7101P3CWZ3GE2
7101P3CWZ3GE2 picture photo
Mfg. Part Number
7101P3CWZ3GE2
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101P3CWZ3GE2.pdf
Availability of 7101P3CWZ3GE2
QUANTITY
7101P3CWZ3GE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3CWZ3GE2
Internal Part NumberEIS-7101P3CWZ3GE2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3CWZ3GE2
Related Links7101P3, 7101P3CWZ3GE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3CWZ3GE2 Details Description
Related parts for 7101P3CWZ3GE2
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 32MLF datasheet.pdf
10 ROW RECPT SEAT TOOL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 5V 50-TP 1024 10CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf