Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y6078120R244V0L
Y6078120R244V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y6078120R244V0L
Brief Description
RES 120.244 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y6078120R244V0L.pdf
Availability of Y6078120R244V0L
QUANTITY
Y6078120R244V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y6078120R244V0L
Internal Part NumberEIS-Y6078120R244V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120.244
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y6078120R244V0L
Y6078120R244V0L Details Description
Related parts for Y6078120R244V0L
RES SMD 787 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2F 1/8" BLK 500' datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
D-950-56T RING NYLA F.E. TAPE datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf