C&K Components 7101P3Y3ZGE
7101P3Y3ZGE picture photo
Mfg. Part Number
7101P3Y3ZGE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101P3Y3ZGE.pdf
Availability of 7101P3Y3ZGE
QUANTITY
7101P3Y3ZGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3Y3ZGE
Internal Part NumberEIS-7101P3Y3ZGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing ThreadM6 x 0.75
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3Y3ZGE
Related Links7101P, 7101P3Y3ZGE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3Y3ZGE Details Description
Related parts for 7101P3Y3ZGE
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET .75A HOLD datasheet.pdf
LED SLIDE T2 WHITE 24V datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 320KB FLSH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.285" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf