C&K Components 7101T1Z3GE
7101T1Z3GE picture photo
Mfg. Part Number
7101T1Z3GE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101T1Z3GE.pdf
Availability of 7101T1Z3GE
QUANTITY
7101T1Z3GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101T1Z3GE
Internal Part NumberEIS-7101T1Z3GE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.37mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.91mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101T1Z3GE
Related Links7101T, 7101T1Z3GE Datasheet, C&K Components Distributor
7101T1Z3GE Details Description
Related parts for 7101T1Z3GE
FIXED IND 220NH 1.025A 80 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V TO-205AF TO-39 datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf