Integrated Device Technology (IDT) 71024S20TYGI8
71024S20TYGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71024S20TYGI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ
Datasheet Download
71024S20TYGI8.pdf
Availability of 71024S20TYGI8
QUANTITY
71024S20TYGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71024S20TYGI8
Internal Part NumberEIS-71024S20TYGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-BSOJ (0.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package32-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71024S20TYGI8
Related Links71024S, 71024S20TYGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71024S20TYGI8 Details Description
Related parts for 71024S20TYGI8
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 2500PSI datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16SSOP datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR GEN PURP 0.275" datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf