C&K Components 7103J62Z3QE32
7103J62Z3QE32 picture photo
Mfg. Part Number
7103J62Z3QE32
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7103J62Z3QE32.pdf
Availability of 7103J62Z3QE32
QUANTITY
7103J62Z3QE32 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7103J62Z3QE32
Internal Part NumberEIS-7103J62Z3QE32
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7103J62Z3QE32
Related Links7103J6, 7103J62Z3QE32 Datasheet, C&K Components Distributor
7103J62Z3QE32 Details Description
Related parts for 7103J62Z3QE32
IC OPAMP JFET 16MHZ 16SOIC datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 36USMD datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf