C&K Components 7105J51ZQE12
7105J51ZQE12 picture photo
Mfg. Part Number
7105J51ZQE12
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7105J51ZQE12.pdf
Availability of 7105J51ZQE12
QUANTITY
7105J51ZQE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105J51ZQE12
Internal Part NumberEIS-7105J51ZQE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105J51ZQE12
Related Links7105J5, 7105J51ZQE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7105J51ZQE12 Details Description
Related parts for 7105J51ZQE12
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 13W datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.032" .067" datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT YEL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 305K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 12V 19.2W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf