AVX Corporation AQ147M1R2BAJWE
AQ147M1R2BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M1R2BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M1R2BAJWE.pdf
Availability of AQ147M1R2BAJWE
QUANTITY
AQ147M1R2BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M1R2BAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M1R2BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M1R2BAJWE
Related LinksAQ147M1, AQ147M1R2BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M1R2BAJWE Details Description
Related parts for AQ147M1R2BAJWE
REG SW 1.8V 20A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DB44 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
TOOL CRIMP 8-16AWG SEALED PROD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 40' X 14" datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
302MCE-N-ST-80 (N-VIEW) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf