Vicor Corporation V28C3V3M50BN3
V28C3V3M50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3M50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3M50BN3.pdf
Availability of V28C3V3M50BN3
QUANTITY
V28C3V3M50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3M50BN3
Internal Part NumberEIS-V28C3V3M50BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3M50BN3
Related LinksV28C3V, V28C3V3M50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3M50BN3 Details Description
Related parts for V28C3V3M50BN3
CONN PLUG HOUSING 18POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN PLUG datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf