C&K Components 7107L41DCBE22
7107L41DCBE22 picture photo
Mfg. Part Number
7107L41DCBE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7107L41DCBE22.pdf
Availability of 7107L41DCBE22
QUANTITY
7107L41DCBE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7107L41DCBE22
Internal Part NumberEIS-7107L41DCBE22
Category Switches
FamilyToggle Switches
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length13.49mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialThermoplastic
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7107L41DCBE22
Related Links7107L4, 7107L41DCBE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7107L41DCBE22 Details Description
Related parts for 7107L41DCBE22
RES 0.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL S LAM DM PLY WHT .25X1.44" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W STER 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf