C&K Components 7107LYZBE
7107LYZBE picture photo
Mfg. Part Number
7107LYZBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7107LYZBE.pdf
Availability of 7107LYZBE
QUANTITY
7107LYZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7107LYZBE
Internal Part NumberEIS-7107LYZBE
Category Switches
FamilyToggle Switches
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length21.34mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7107LYZBE
Related Links7107, 7107LYZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7107LYZBE Details Description
Related parts for 7107LYZBE
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.43A 113 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf